Deri ürünlerinin köklü tarihi

İnsanlığın var olmaya başladığı tarihlerden beri avcılığın ön planda olması, insanların hayvanlardan her türlü verimi almasına sebep olmuştur diyebiliriz. Hem etinden hem kürkünden yararlanılan bu dönemlerde, hayvan derilerinin de kıyafet, eşya ve bunun gibi yerlerde kullanılması oldukça beklenilen bir durum olarak önümüze çıkıyor.

Hayvan kürklerini de içerisinde barındıran deri kıyafetler, insanların soğuklara dayanmasını sağlayan bir başka etken olarak önümüze çıkıyor. Deri ürünlerin on binlerce yıl öncesinde de kullanıldığına dair elimizde bulunan en büyük kanıtlar, çeşitli mağaralarda yapılan kazılarda bulunuyor. Bu kazılarda karşımıza çıkan kemikten iğneler, deri ürünlerinin işlendiğini ve eşya olarak kullanıldığını bizlere gösteriyor.

Geçmiş çağlardan günümüze kadar gelmiş en eski kemikten iğne, Güney Afrika’da bulunan Sibidu Mağarası’nda bulunuyor. Tam 61.000 yaşında olan bu iğne, deri ürünlerin insanlığın varlığından beri kullanıldığını gözler önüne seriyor. Bu iğnenin yanında Avrupa’da ve Asya’da da 20.000 ve 50.000 yıl öncesine ait kemikten iğneler deri kıyafetler hakkındaki düşüncelerimizi güçlendiriyor.
Dünyada Deri Ürünlerinin Kullanımı

Eski dönemde deriler, soğuğu geçirmemesi sebebiyle büyük ölçüde kıyafet ve ayakkabı yapımında kullanılıyordu. Antik dönemde süs yapımı ve ev eşyaları yapımında da sıklıkla kullanılan deri, mücevherlerin yaygınlaşmasından sonra popülerliğini kaybetmeye başladı.

Daha yakın dönemlerde ise deriler, binicilikle ilgili ekipmanların yapımında ve yine kıyafetlerde kullanılıyordu. Tekstil konusunda insanlığın ilerlemesi, dikiş çeşitlerinin yaygınlaşması ile ilk deri ceketler üretildi ve deri montların temeli atıldı.

Günümüz civarına gelindiğinde ise dünyada pek çok sektörün teknolojik gelişmelerle oldukça ileri seviyeye gelmesi deri sektörünü de etkiledi. Derinin birincil hammadde olarak kullanıldığı alanlar gittikçe artarken deri ceket ve deri mont moda haline gelirken bu üründen pek çok işlenmiş eşya üretilmeye başlandı. Özellikle koltuk ve mobilya sektörüne damga vuran deri, aksesuar sektöründe de tekrar başrollerden birisi oldu diyebiliriz.

Deri cüzdan, deri bileklikler, deri çanta ve bunun gibi aksesuarların üretiminde sıklıkla kullanılan bu hammaddenin artıklarının ise kullanım alanı oldukça geniş. Plastik sektöründen kimyaya, ilaç sanayiinden otomotive kadar hayatımızın her alanında karşımıza çıkan deriler, antik çağlardan günümüze kadar gelen en önemli buluşlardan bir tanesi.

Türk Tarihinde Derinin Kullanımı

Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan şanlı serüveninde Türkler, özel av yetenekleri ve göçebe yaşamları ile deri ürünlerle oldukça haşır neşirdi. Özellikle biniciliğin ön planda olduğu eski Türklerin döneminde deri, en önemli hammaddelerden birisi olarak kabul ediliyordu.

Hatta deri isminin, Hakan olarak bildiğimiz Türk hükümdarına verilen vergilerin isminden türetildiği rivayet ediliyor.

Anadolu’da yaşayan uygarlıkların da deri ürünler konusunda gelişmiş olduklarını ve bu ürünü sıklıkla kullandıklarını biliyoruz. En önemli Mezopotamya uygarlıklarından birisi olan Hititlerin deri üretim tesisleri, şu anda ülkemiz sınırları içerisinde bulunan Çatalhöyük antik kentinde görülebiliyor. Aynı zamanda yapılan kazılar ve bulunan kalıntılarla, M.Ö 2000 yıllarına dayanan deri tabaklar ve giyim eşyaları keşfedilmiştir.

Osmanlı döneminde ise deri yine önemini korumuş ve birincil giyim malzemesi olmaya devam etmiştir. Öyle ki Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiği ilk yıllarda şimdi bile varlığını sürdüren Kazlıçeşme deri atölyesini açmıştır. Bunun yanında 2. Mahmut zamanlarında da İstanbul’da açılan deri ürünleri fabrikasıyla askerlerin giyim ihtiyaçları karşılanıyordu.

Avrupa’nın deri ürünlerini tanımasının ise deri üretimini Haçlı seferleri sırasında Türklerden ve Türklerin öğrettiği Araplardan görmesi sonucunda başladığı söyleniyor. Bundan sonra İspanya ve Fransa gibi çeşitli merkezlerde deri üretim fabrikaları açılarak günümüze kadar deri sektörünü yaşattıklarını söyleyebiliriz.

Modern Dünyada Derinin Yeri

Köklü bir geçmişe ve çoklu kullanım alanlarına sahip olan deri, günümüz tekstil sektörünün mihenk taşlarından birisini oluşturuyor. Kıyafet alanında deri ceket, deri mont, deri pantolon ve deri ayakkabı gibi şeylerde karşımıza çıkan deri ürünler, sanayinin pek çok alanında da boy gösteriyor.

Arabaların aksesuar ve koltuklarında kullanılan, mobilya sektörünün neredeyse her alanında var olan, deri ürünler günümüzün gözdelerinden bir tanesi. Sizler de sitemiz üzerinden günümüz şartlarıyla üretilmiş en kaliteli deri ürünleri sipariş edebilirsiniz.

Köklü bir tarihe sahip bu ürünlerin kalitesini deneyimlemek, sevdiklerinize güzel hediyeler almak ve uzun ömürlü eşyalara sahip olmak istiyorsanız, en doğru adrese geldiniz. Hemen beğendiğiniz deri ürünleri sepetinize ekleyin ve fırsatlarımızdan yararlanma şansı yakalayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Whatsapp